چاپ        ارسال به دوست

به همت انجمن علمی گروه حقوق ، در سمیناری علمی تخصصی در تاریخ 16 اردیبهشت ، دکتر پیروز مجتهدزاده به تحلیل مرزهای ایران کنونی پرداخت .

وی با معرفی ژان گاتمن و نظریاتش در جغرافیای سیاسی گفت : وي با طرح تئوري «آيكنوگرافي ـ سيركولاسيون»، «حركت» را در مباحث ژئوپليتيك در معرض توجه ويژه قرار داد و عوامل روحاني، يا عامل «معني» را در جهان انديشي «اصل» يا «مركز» دانست و «مادّه» يا «فيزيك» را تأثير گيرنده قلمداد كرد. با طرح اين انديشه گاتمن در حقيقت جهان انديشيِ سياسي و ژئوپليتيك را كاملاً دگرگون كرد و اين مبحث دانشگاهي را به بستر تازه اي انداخته است و به حقيقت، پدر جغرافياي سياسي نو و ژئوپليتيك نو شناخته مي شود به نظر ایشان  ایران نمونه کاملی از نظریه ایکونوگرافی است  چرا که همین ایکونها باعث بوجود آمدن واژه ملت و دوام و قوام آن می شوند . برای همین هویت ایرانی سمندر وار می سوزد و خاکستر می شود و از خاکستر خویش دوباره متولد می شود .

وی در ادامه چنین ابراز داشت ، ایران اولین کشور جهان است که به معنای واقعی دارای نظام و ساز و کار حکومتی است . همچنین به توضیح کلمات تخصصی این حوزه همچون دولت حکومت و ملت پرداخت و در خلال همین تعریفها مفهوم مرز را توضیح داد.  وی اشاره کرد که شاهنامه فردوسی بهترین سند و مدرکی است که بیان میدارد مفهوم مرز در ابتدا در ایران بدان پرداخته شده است .

براورد میلی ز سنگ و ز گچ - که کس را ز ایران و ترک و خلج - نبودی گذر جز به فرمان شاه - همو کرد جیحون میانجی به راه

در همین اشعار به مرزهای رودخانه ای که جدیدترین نوع مرز امروزی و اساساً قدیمی ترین نوع مرز در ایران نیز می باشد اشاره داشت .

دکتر مجتهدزاده گفت : البته در غرب قرارداد وستفالی 1648 را برای اولین بار با مفهوم مرز عجین می دانند که بعد ها با پژوهشهایی که انجام دادیم ثابت کردیم که مفهوم مرز ابتدا در ایران مطرح شد و  ایران پیشتاز جغرافیای سیاسی جهان است .

استاد جفرافیای سیاسی در خصوص آینده نفت خام به سوال دانشجویی چنین پاسخ داد : دوران نفت خام تقریباً تمام شده است و غربیها شکل جدیدی از انرژی را ابداع کردند که می تواند بسیار گسترده باشد طوریکه  از شنهای ساحل دریا انرژی تولید می کنند  و تا چند سال آینده امریکا به نفت منطقه نیازی ندارد بلکه بیشترین دلیلش برای حضور در پایگاههایش در منطقه تامین  امنیت اسراییل می باشد .تا وقتی که تهدید برای اسراییل وجود داشته باشد امریکا در منطقه خواهد بود .

در خصوص انتقال آب دریای خزر به سمنان نیز ، با برشمردن مخاطرات و دشواریها، این طرح را عاقلانه ندانست و آنرا مایه هدر دادن انرژی و سرمایه ملی خواند.

همچنین در خصوص جزایر سه گانه نیز از منظر تاریخی و حقوقی آنرا بررسی کرد و گفت در مرکز اسناد و مدارک انگلستان 27 نقشه موجود است که این جزایر را جزو خاک ایران قلمداد می کند و این ادعا در نشستی در پارلمان انگلستان نیز به اثبات رسید .

این نشست با استقبال  اساتید و دانشجویان رشته های مختلف مواجه شد که با پرسش و پاسخ پایان یافت.

 


١٠:٤٦ - 1398/02/24    /    شماره : ٢٠٣٧٨    /    تعداد نمایش : ٧٠٦خروج
access deny
access deny
access deny